Kelebek
Teşrik Tekbiri Nedir Hangi Günler okunur hükmü nedir?

Esmer Dj

Chat

Teşrik Tekbiri Nedir Hangi Günler okunur hükmü nedir?

Kurban Bayramı’nda genelde merak konusu olan bir soru da teşrik tekbirlerinin ne zaman başlayacağı cevabını merak ediyorlar. Teşrik tekbirleri hangi gün getirilir, ve dinimizdeki hükmü nedir? ÖncelikleTeşrik tekbiri nedir, nasıl okunur? Sorularına cevaben şunları söyleyebiliriz: Teşrik, doğuya doğru yürümek,gitmek parlamak manalarına geliyor. Teşrik tekbirine dair sorulara yanıtlarımız aşagıda anlatacagız…
Kurban Bayramı’na az kaldığı bu günlerde teşrik tekbirleri için merak edilip araştırmalar hız kazandı. Teşrik tekbirleri hangi zamanda getirilmeye başlanır, hükmü nedir? Teşrik tekbiri nedir, nasıl okunur? bazı buna benzer soruların cevapları merak konusu oldu. Teşrik, sözlük manasında yüksek sesle tekbir almak, bayram namazını eda etmek için musallaya çıkmak gibi manaları taşımaktadır. Teşrik günleri ise bu günlere özel lafızlarla algılanan zaman dilimini anlatmaktadır. İşte tüm sorulanlar ve cevapları…
TEŞRİK TEKBİRLERİ HANGİ GÜNLER GETİRİLİR, İSLAM DİNİNDE HÜKMÜ NEDİR?
Hz. MUHAMMED’in (s.a.s.), kurban bayramının bir önceki (arefe) günü sabah namazından başlayarak kurban bayramın’ın dördüncü günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da birlikte olmak üzere namazların farzlarından sonra teşrik tekbirleri getirdiğine dair söylentiler vardır.
Buna dayanarak Hanefi mezhebinden olanlara göre tercih edilen görüşe göre bayramın 1 gün oncesi (arefe) günü sabah namazından, kurban bayramının dördüncü günü ikindi namazına kadar 23 namaz vakti, her namazın farzından sonra teşrik tekbiri okumak, Müslüman olan her bireye hükmü VACİP tir..
bu günlerde Teşrik tekbiri kazaya kalan namaz aynı günlerde kazası kılınırken teşrik tekbirleri de getirilir. Teşrik günleri bittikten sonra kazası kılınması hâlinde ise tekbir getirilmez.
Teşrik tekbiri şu şekilde okunursa doğru olur: “AllahuekberAllahuekber, lâ ilahe illallahuvAllahu Ekber Allah’u ekbek velilla lil hamd… Şeklinde okunmaktadır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Sizin Radyonuz
RadyoKelebek~